Včasné prošetření podezření na korupční jednání jednoznačně zvyšuje možnost jeho úspěšného prokázání. Jeho následný rozbor slouží pro posílení preventivních mechanismů, které sníží riziko možného opakovaného výskytu korupce a vede ke zvýšení prevence korupčního jednání a transparentnosti.
4.1. Postupy při prošetřování podezření na korupci
Hlavním cílem protikorupčních aktivit podniku je zajistit včasnou a účinnou reakci na možná podezření ze spáchání korupce a minimalizovat rizika, která by k možnému korupčnímu jednání vedla. Korupční jednání je v rámci PKÚ, s. p. klasifikováno jako závažná událost.
Zaměstnanci se při oznamování korupce obrací na etickou komisi. Tajemník etické komise přijme oznámení od oznamovatele, které spolu s podkladovými materiály vyhodnotí a písemně vyrozumí o přijatém oznámení etickou komisi, které předá podklady o případu podezření z korupčního jednání.
Etická komise zahájí počáteční šetření zajištěním faktů posouzením relevance oznámené informace. Prvotní šetření musí být provedeno diskrétně a co nejrychleji. Zahrnuje i posouzení a prověření oznámených informací z hlediska možného vykonstruovaného oznámení podaného s cílem poškodit např. jiného zaměstnance.
Dospěje-li etická komise, která odpovídá za prvotní šetření, na základě shromážděných důkazů k závěru, že ke korupčnímu jednání nedošlo, uzavře případ formou podrobné písemné zprávy ze šetření. V této zprávě uvede výsledky šetření a důvody jeho ukončení.
V případě, že prvotní šetření potvrdí podezření na korupční nebo jiné protiprávní jednání, bude neprodleně v součinnosti s příslušným vedoucím zaměstnancem a právním oddělením provedeno prověření obdržených informací, vyhodnocení podkladů a zpracována řediteli státního podniku písemná informace. V případě podezření ze spáchání trestného činu přiloží etická komise k informaci i návrh na podání podnětu orgánům činným v trestním řízení, ve kterém budou popsány skutečnosti nasvědčující tomu, že došlo k podezření ze spáchání trestného činu. Zároveň bezodkladně přijme opatření k odstranění podmínek, které přispěly k protiprávnímu jednání.
4.2. Následná opatření
Cílem je minimalizovat ztráty způsobené korupčním jednáním a zabránit výskytu dalšího obdobného jednání. K hlavním nástrojům toho cíle patří postupy při prošetřování podezření na korupci, které spočívají ve správně vytvořeném systému hlášení podezření na korupční jednání a prověření oznámené informace. K dalším nástrojům patří stanovení následných opatření spočívajících v řešení vzniklých škod a úpravě nastavení vnitřních procesů, následně pak zveřejňování informací a závěrů.