Den horníků

kategorie: Středisko Kohinoor
Odkaz na tuto stránku není již veřejný!

Den horníků letos připadl na čtvrtek 9. 9. Tento den má v České republice významnou tradici. Slaví se již od první poloviny 18. století a od té doby probíhají v hornických regionech pochody a slavnosti havířů. 9. září bylo stanoveno Dnem horníků oficiálně v roce 1949, protože tehdy uplynulo 700 let od vydání Jihlavského horního práva. To bylo nejstarším sepsaným souborem norem v hornictví v Evropě. Stanovovalo pravidla pro dolování stříbrných rud na Jihlavsku. Určeno bylo všem horníkům v Českém království a postupně byl tento dokument doplňován novými „vyhláškami“ a rozšířil se do ostatních zemí.

Hornická města a regiony i letos organizují o nadcházejícím víkendu hornické pochody a slavnosti. Ty loňské byly kvůli koronavirové pandemii zrušené a i v letošním roce platí různá omezení.
Např. ve městě Most se můžete těšit na třídenní Setkání hornických měst a obcí. Rušno bude od pátku 10. září do neděle 12. září. Tradiční putovní havířský sraz, v jehož pořádání se města jednou ročně střídají, zahrne i akce pro veřejnost. Stěžejní bude sobotní průvod, odhalení hornického památníku a zábava na 1. náměstí. Přijďte se podívat na tuto zajímavou akci!

Fotogalerie

aktualizováno: 20. 9. 2021
 
 
sdílejte přátelům