Cookie Consent by Free Privacy Policy website
publikováno: 2. 10. 2020

V Oblastním muzeu v Mostě proběhla zajímavá vernisáž. Náš přední odborník na rekultivace, pan doktor Stanislav Štýs, tu pokřtil knihu "Návraty vypůjčené krajiny", která shrnuje jeho dokumentární činnost míst zasažených těžbou uhlí za posledních 70 let.

Fotogalerie

„První fotografie jsem začal dělat, když jsem připravoval diplomovou práci. První můj snímek vznikl v jedenapadesátém roce minulého století,“ zavzpomínal autor Stanislav Štýs.
Od té doby pořídil desítky tisíc fotek, specializuje se i na takzvaná dvojčata. Jde o snímky zobrazující krajinu před a po rekultivaci i během její proměny. Kniha, která zatím vychází v nákladu čtyř stovek kusů, jich je plná. Váží 4 kilogramy, má 368 stran, a jsou v ní zobrazeny proměny hornických oblastí v Ústeckém kraji za několik posledních desítek let.
Kniha byla symbolicky pokřtěna vodou z jezera Most, které je rovněž rekultivovanou a veřejnosti nedávno znovu zpřístupněnou vodní plochou. Lidé si mohou v publikaci prohlédnout, jak se měnila a neustále mění krajina pod Krušnými horami.
Slavnostního křestu se kromě pana hejtmana Oldřicha Bubeníčka a dalších významných hostů zúčastnil také spisovatel a fotograf Ondřej Neff, který také přispěl ke vzniku této zajímavé publikace.
aktualizováno: 5. 10. 2020
 
 
sdílejte přátelům