Měření průhlednosti vody na Miladě

kategorie: Archiv aktualit
Odkaz na tuto stránku není již veřejný!

Už 244krát vyjeli naši kolegové z oddělení životního a pracovního prostředí na jezero Milada měřit průhlednost vody.
A PROČ SE TO DĚLÁ?
Stanovením průhlednosti lze celkem jednoduchým způsobem postihnout závažné změny jakosti vody, které jsou jednak vyvolány rozvojem různých skupin organizmů nebo anorganickými zákaly způsobenými přívaly či zvířením dna. Změny průhlednosti jsou důležitým indikátorem možných komplikací.

Od roku 2010 se za každého počasí (s výjimkou zamrzlé hladiny), jedenkrát za 14 dní, vždy kolem osmé hodiny ranní vydávají kolegové na jezero a na 6 místech provádějí měření. Výsledky měření jsou následně zveřejňovány na webových stránkách našeho státního podniku.

Aktuálně se průhlednost vody v jezeru Milada pohybuje v rozmezí 4 - 4,5 metru. Do záznamového archu zaměstnanci zapisují rovněž údaje o počasí, které může snížit, resp. ovlivnit přesnost měření – například silný vítr a vlny podstatně ztěžují odečet.

Kouzelná letní rána i mrazivé vichry čekají na naše měřiče u jezera Milada. A nebo taky mlha! Někdy se totiž stane, že se mlha rozpustí, kolegové vyjedou na vodu a mlha opět zkondenzuje. Viditelnost je sotva 20 metrů, to jim pak nezbývá, než „jet stále za nosem“ až se dostanou k nejbližšímu břehu.
A všem vzkazují: „Rána u jezera Milada jsou překrásná a pokaždé jiná.“

K měření průhlednosti vody se již od konce 19. století používá jednoduchá pomůcka, mezi hydrobiology známá jako Secciho [sekkiho] deska.
Čtvercová Secciho deska o hraně 20 cm je rozdělená na černé a bílé kvadranty a je upevněna na speciální, neroztažný a nenasákavý kalibrovaný provaz o délce 10 m se značkami po 0,5 m.

aktualizováno: 15.6.2020 / přečteno: 19x
 
 
sdílejte přátelům