Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Jezera i rybníky jsou v horkých letních dnech doslova v obležení. Ne všechny vodní plochy jsou ale kvůli výskytu sinic, případně dalšímu znečištění, vhodné ke koupání, na některých místech je vstup do vody již dokonce zakázán. K těm, které se nikdy nemusely vypořádávat s takovými problémy, patří také jezero Milada, o něž se stará státní podnik PKÚ.

„Od doby, kdy bylo jezero otevřeno pro veřejnost, žádná měření nikdy neprokázala jakýkoliv problém. Zpočátku se monitoring kvality vody prováděl každý měsíc, ale s ohledem na skutečnost, že všechny hodnoty byly v pořádku, změnil Krajský úřad Ústeckého kraje četnost vzorkování na jednou za čtvrt roku,“ uvedla Ing. Juliana Provazníková, vedoucí oddělení životního a pracovního prostředí PKÚ. Tzv. koupací vody jsou kontrolovány jedenkrát za 14 dní. Milada je zásobována vodou z dešťových srážek, důlních vod a přirozených přítoků, které jsou pravidelně monitorovány a prověřovány akreditovanou laboratoří. „Sledována je rovněž průhlednost vody, pro koupací vody je dostačující hodnota jeden metr, na Miladě je ale průměr sedm metrů. Důsledně jsou kontrolovány také hodnoty všech stanovených parametrů v blízkosti těsnící stěny, která chrání vodu před případným únikem škodlivin ze skládky,“ upřesnila Ing. Provazníková. K žádným výkyvům nedošlo ani v uplynulých dvou letech, které byly velmi chudé na dešťové srážky.Obdobná je situace na jezeře Most, které rovněž spravuje PKÚ. To sice ještě není veřejnosti přístupné kvůli projektům realizovaným městem Most, nicméně monitoring kvality vody probíhá podle schváleného manipulačního řádu. Vzorky jsou odebírány na různých místech podle nutnosti míry sledování. „Jednoznačně je prokázáno, že se v něm neobjevují žádné sinice a látky, které by škodily lidskému organizmu. Jezero má vysokou samočistící schopnost, která je dána vytvarováním dna a cíleným výběrem rybí obsádky a rostlin,“ doplnila Hana Volfová, mluvčí PKÚ
Jezero Milada vzniklo na místě bývalého hnědouhelného lomu. Jde o první velkou vodohospodářskou rekultivací v České republice, která je se svými 252 hektary jen o málo menší než Máchovo jezero. Napouštění jezera začalo v roce 2001, dokončeno bylo v roce 2010 a veřejnosti zpřístupněno v roce 2015.

Kontakt: Ing. Hana Volfová, mluvčí PKÚ
GSM: +420 725 549 140
E-mail: hana.volfova@pku.cz
www.pku.czPalivový kombinát Ústí, státní podnik (PKÚ) se zabývá procesem revitalizace území po hornické činnosti v severních, středních a východních Čech a likvidací vrtů po těžbě plynu a ropy na území Moravy. Zajišťoval například hydrickou rekultivaci lomu Chabařovice a Ležáky, na jejichž místě vzniklo jezero Milada u Ústí nad Labem a jezero Most. Jeho součástí jsou dvě stanice Závodní báňské záchranné služby v Libušíně u Kladna a Odolově u Trutnova.

 
 
sdílejte přátelům