Cookie Consent by Free Privacy Policy website
kategorie: Napsali o nás
publikováno: 13. 4. 2020

Unikátní digitální archiv snímků krajiny postižené těžbou uhlí vytvářejí pracovníci mostecké okresní hospodářské komory a oblastního muzea ve spolupráci s jejich autorem Stanislavem Štýsem. Na 35 tisíc jeho časosběrných fotografií zachycuje proměnu krajiny před, během i po dokončení těžby, tedy od roku 1952 až do současnosti.

Snímky se stanou základem i pro virtuální mapu mostecké uhelné pánve, na níž spolupracuje mostecké muzeum s Výzkumným ústavem pro hnědé uhlí v Mostě.

Na vytvoření virtuální mapy se podílí i těžařské společnosti Severočeské doly a Vršanská uhelná a státní podnik Palivový kombinát Ústí, který se zabývá obnovou krajiny po těžbě.

„V budoucnu bude možné využít zdigitalizované materiály pro vytvoření naprosto unikátní mnohovrstvé mapy mostecké uhelné pánve a jejího vývoje za posledních téměř 70 let, kterou budou moci využívat odborníci řady specializací,“ říká Stanislav Štýs, jeden z nejvýznamnějších expertů na rekultivace v Česku.

„Jsem velmi rád, že si všechny spolupracující strany uvědomily nutnost zachování fotografií jako svědků tak obrovské proměny velkého území, protože pamětníci pomalu odcházejí a nové generace již považují současný vzhled krajiny za neměnnou samozřejmost,“ dodává Štýs.

Digitální archiv včetně popisu jednotlivých situací by měl být hotový do konce roku 2021.

🔗 Zdroj: https://www.idnes.cz/usti/zpravy/mesto-most-stanislav-stys-fotograf-fotografie-krajina-tezba-povrchove-doly-mostecka-uhelna-panev.A200125_528897_usti-zpravy_pakr
aktualizováno: 14. 4. 2020
 
 
sdílejte přátelům