Cookie Consent by Free Privacy Policy website
kategorie: Napsali o nás
publikováno: 26. 2. 2020

Na Broumovsku v těchto dnech ochránci přírody sčítali netopýry. Cílem je průběžně mapovat aktuální stav těchto tvorů. Netopýři zimují například v dutinách stromů, častěji ale v jeskyních a podzemních štolách. Právě tam ochranáře doprovází báňští záchranáři.

Fotogalerie

Lidé ze Správy Chráněné krajinné oblasti Broumovsko a Báňské záchranné služby zrovna vstupují do jedné ze štol. Je v lese mezi obcemi Jívka a Stárkov, pro veřejnost je nepřístupná.

Hned několik metrů od vchodu objevují prvního netopýra.

„To je netopýr vodní, jeden z našich nejhojnějších druhů, který k přezimování využívá hlavně podzemní prostory," říká Petr Kafka z Agentury ochrany přírody a krajiny.

Netopýr není zavěšený u stropu, ale doslova vmáčknutý do jedné z dutin ve stěně.
„Některé druhy netopýrů, například vrápenci, skutečně visí zavěšeni ze stropu, ale většina druhů se častěji schovává v různých štěrbinách na bocích stěn nebo ve stropě."

Jen o kousek dál je na stopě štoly vidět další netopýry. Tentokrát jde o čtyři jedince, kteří visí ze stropu hlavou dolů.
„To je netopýr velký, náš největší druh. V rozpětí křídel dosahuje až 30 centimetrů. Patří také k běžnějším druhům u nás a i on rád využívá takové podzemní prostory k přežití zimy."

Průzkum štolou pokračuje. Je vysoká asi dva metry, podobné je to na šířku. Je tak možné podrobně prohlédnout všechny dutiny a zákoutí skály. Další dvojice netopýrů na svit baterky vůbec nereaguje, na první pohled vypadají, jako by vůbec nedýchali.
„Oni jsou opravdu v tuto chvíli v tom nejhlubším spánku, kdy se jim prakticky úplně zastaví metabolismus. Netopýr takto šetří energii. Má zásoby, které si vytvořil na podzim a musí mu vydržet až do jara. Až bude zase teplé počasí, bude létat hmyz a netopýr se bude moci znovu nakrmit."

Asi po 40 metrech je štola zazděná. Do další části ale vede malý otvor, kterým se protáhl člen báňské záchranné služby Martin Dvořák. I on byl při hledání úspěšný.
„Hned za hrází jsem objevil dva zástupce netopýra vrápence."

Zhruba za půl hodiny je celá výprava opět venku a štola je zpátky zabezpečena proti nepovolenému vstupu.

„Letos jsme v těchto prostorách našli celkem 12 netopýrů tří druhů. Jde o naprosto stejný počet jako v loňském roce. Tedy můžeme z toho usuzovat, že se našim netopýrům daří, moc jich neubývá. I když jistě má velký vliv ono letošní teplé počasí, spousta druhů netopýrů dokáže takovou zimu přežít i mimo tyto podzemní prostory, například v dutině stromu," doplňuje Petr Kafka.

Celkem letos ochranáři na Broumovsku provedli sčítání na pěti různých místech. Objevili čtyři desítky kusů šesti různých druhů. Netopýrů v oblasti ale žije mnohem víc. Podle odhadů ochranářů jsou jich tisíce.

🔗 Zdroj: https://hradec.rozhlas.cz/ochranari-scitaji-na-broumovsku-netopyry-ti-travi-zimu-v-podzemi-i-dutinach-8151222
 
 
sdílejte přátelům