Cookie Consent by Free Privacy Policy website
publikováno: 16. 11. 2020

Důlní neštěstí od nepaměti patřila k hornictví a nevyhýbala se ani severním Čechám. Na polovinu listopadu připadá výročí tragédie na Dole Kohinoor. Druhé největší důlní neštěstí na Mostecku si 14. listopadu 1946 vyžádalo život 52 havířů.

Každoročně se u pomníku katastrofy na Dole Kohinoor koná na lomském hřbitově pietní akt. Letos se však výjimečně, kvůli koronavirovým opatřením, hromadná připomínka odehrát nemohla. Snímek je z loňské události.

V hlubině se v den tragédie nacházelo 56 havířů, jen čtyřem se podařilo vyváznout. Dobové materiály zaznamenaly, že k neštěstí došlo ve 3 hodiny a 45 minut ve východním poli revíru Mořic, který tehdy spadal pod Důl Kohinoor I. Dlouhé roky se uváděl nižší počet obětí, protože kromě 38 zaměstnanců Dolu Kohinoor bylo mezi oběťmi neštěstí také sedm německých válečných zajatců a sedm trestanců z nedalekých Libkovic.

Na městském hřbitově v Lomu se každoročně koná v den důlního neštěstí pietní akt u pomníku obětem. Účastníci smutečního shromáždění si ale připomínají i ostatní oběti těžké hornické práce. Na lomském hřbitově je například i památník osmi obětem důlního požáru z 15. března 1932.

Pomník poválečné důlní katastrofy na Kohinooru je součástí HORNICKÉ STEZKY KRUŠNÝCH HOR, projektu Destinační agentury Krušné hory, který podpořily těžební společnosti. Ve stejnojmenné brožuře najdete přímo v Lomu několik míst, která souvisejí s hornickou minulostí, například bývalé hornické kolonie.

Více podrobností o obou událostech lze najít například na www.zdarbuh.cz

Fotografie je použita z archivu společnosti Sev.en Energy.
aktualizováno: 16. 11. 2020
 
 
sdílejte přátelům