Cookie Consent by Free Privacy Policy website
kategorie: Napsali o nás
publikováno: 19. 7. 2021

Severočeské jezero Milada vzniklo zatopením povrchového uhelného lomu u Chabařovic v Ústeckém kraji. Díky dobře provedeným rekultivacím je jeho voda po celý rok mimořádně čistá. Průhlednost je zhruba pět až sedm metrů. Vodní plocha zaujímá přes dvě stě padesát hektarů.V roce 1869 založil hrabě Westphalen Důl Milada I u Vyklic a o patnáct let později důl Milada II u Chabařovic. Dnes už se nedopátráme, proč zvolil právě tohle slovanské jméno, jeho žena i dcera se jmenovaly jinak. V roce 1997 byla těžba ukončena, i když uhlí pod zemí stále ještě je. Po nutných terénních úpravách začalo v roce 2001 napouštění jezera. Rekultivace trvala 14 let a stála 5 miliard korun. Od roku 2015 slouží nově vzniklé jezero Milada jako rekreační a sportovní plocha.

Na své si u něj přijdou milovníci koupání i různých vodních sportů, na místě je možné půjčit si šlapadla, kanoe nebo paddleboardy, můžete tu provozovat také windsurfing i kitesurfing. Tři okruhy kolem jezera jsou připomínkou obcí zaniklých kvůli těžbě – Vyklický okruh (8,7 kilometru) vede těsně kolem břehu, nad ním je okruh Tuchomyšlský a nejdelší je se svými 12 kilometry okruh Otovický.

Na okruhy se mohou vydat pěší turisté, cyklisté i bruslaři. Cyklisté ocení uzamykatelné cykloboxy. Občerstvení zajišťují stánky, pro zvídavé je určena naučná stezka se začátkem v Chabařovicích. Jsou tu dokonce i speciální psí pláže. Ale pozor – rybolov a provoz motorových plavidel je na jezeru zakázaný.

Pro auta jsou zde odstavné plochy, ale je možné využít i linkovou autobusovou dopravu. Od roku 2021 slouží turistům i speciální linka ústecké MHD, která během prázdnin vyjíždí každou hodinu za zastávky Divadlo, staví na Hlavní pláži a u pláže Trmice a zase se vrací zpátky do města.

Už teď je jezero Milada skvělým místem pro rekreaci a sport, přesto byla vyhlášena soutěž na další úpravy. Vítězný návrh švédského ateliéru Mandaworsk AB počítá například s podvodní vesnicí pro potápěče a dalším rozvojem území s plným respektem k přírodě. Soutěžní návrhy si můžete prohlédnout na výstavě v Muzeu města Ústí nad Labem.

 
🔗 Zdroj: https://budejovice.rozhlas.cz/jezero-milada-u-chabarovic-vzniklo-zatopenim-uhelneho-lomu-nabizi-pruzracne-8533211
aktualizováno: 21. 7. 2021
 
 
sdílejte přátelům